از دیدگاه روانشناسی فوت نزدیکان یکی از بزرگترین عوامل منجر به افسردگی در بعضی از افراد می‌گردد. از دست دادن عزیزان، اتفاقی مهم و تاثیرگزار روی روحیه هر فردی بشمار می رود. حزن و اندوه در بسیاری از موارد نگرانی‌های جبران ناپذیری را تا سالها به‌دنبال خواهد داشت. نقش نزدیکان در دلداری دادن به فرد مصیبت زده باعث می‌شود حزن و اندوه کمرنگ‌تر شود. در این دوران کرونا و عدم امکان همدردی حضوری، مصائب فوت نزدیکان بیشتر از پیش به چشم می آید.

اگر در ادبیات فارسی کلمه تسلیت را بررسی کنیم مترادف این کلمه، تسلی، همدردی و همدردی می‌باشد. متضاد کلمه تسلیت تبریک است و برابر پارسی این کلمه دلخوشی و دلداری می‌باشد.

در دنیای کنونی با پیشرفت ماشین‌آلات و تجهیزات توانایی ثبت کردن جملات و تصاویر بر روی انواع پارچه، پلاستیک و... وجود دارد. چاپ بنر تسلیت نوعی پیام هنری است که شامل متون خاص جهت صاحب عزا با نقش و نگاری خاص چاپ می‌گردد. شناخت سلیقه مشتریان و چگونگی الفاظ و القاب در جمله سازی انواع بنر تسلیت از مهارت چاپخانه می‌باشد. مصیبت امری طبیعی است و در آیات قرآن به وضوح آمده است. امروزه بسیاری از افراد برای همدردی و تسلی از بنر تسلیت استفاده می نمایند. سوگواری و مراحل سوگ از دیدگاه روان‌شناسی با پنج مرحله فقدان شناخته شده‌است.

  • انکار
  • خشم
  • چانه‌زنی
  • افسردگی
  • پذیرش

پذیرش مرحله‌ای است که شخص در بدو ورود به منزل با دیدن بنر تسلیت که به در و دیوار خانه‌اش پوشانده شده، مواجه می‌گردد. امروزه نوع دلداری و همدردی به‌صورت‌های مختلفی عنوان می‌گردد. عرض تسلیت با تماس تلفنی، ارسال ایمیل، ارسال پیامک و چاپ بنر تسلیت از این موارد می‌باشد.

با گرفتاری‌هایی که در جامعه کنونی وجود دارد هر یک از خویشاوندان در کشورهای مختلف سکنی گزیده اند. حضور غیر فیزیکی نزدیکان در کنار فرد غمگین و مصیبت زده چهره جالبی ندارد. اما بنر تسلیت یکی از مواردی است که می تواند با درج نام فرستنده، اقوام و خویشاوندان را به یاد او بیندازد. شاید برای بسیاری از افراد اتفاق افتاده باشد که در هر ساعت از شبانه‌روز از شنیدن خبر فوت بستگان، نزدیکان و دوستان اندوهی بزرگ بر آنها وارد شده‌است.

پیام تسلیت بنر تسلیت